@TransferBrokenTypowe objawy choroby niewydolności krążenia wiedzy w organizacji są następujące:

  • Pracownicy nie są w stanie znaleźć krytycznej wiedzy, kiedy jej potrzebują. W efekcie albo posługują się niekompletnymi informacjami albo wymyślają koło od początku. Nie wiadomo, co gorsze. Tak czy siak to strata dla firmy.  Wiedza ma małą wartość, jeśli nie może być znaleziona, kiedy jest potrzebna.

  • Niektóre lekcje są identyfikowane, ale nie współdzielone. Wpadły mi kiedyś w ręce badania (za nic nie pamiętam, gdzie i kiedy) jak to różne narody różnie dzielą się wiedzą. Podobno Anglicy mają ogromne opory, jeśli chodzi o mówienie o swoich sukcesach, za to Amerykanie nie lubią mówić o swoich klęskach. O Polakach nie było napisane, ale tutaj akurat nie mam wątpliwości. My nie lubimy mówić o swoich porażkach, za to o sukcesach bardzo. O klęskach dziwnie szybko zapominamy. Tymczasem wiedza zdobyta jako efekt niepowodzenia jest równie cenna, jeśli nie cenniejsza (a w każdym razie bardziej bolesna) niż wiedza zdobyta dzięki sukcesom. Konsekwencje? Ludzie w organizacji powtarzają i powtarzają stare błędy, bo nie maja dostępu do lekcji, posprzątanych starannie pod dywan.
  • Dobre praktyki nie są upowszechniane. Brak kultury dzielenia się wiedzą sprawia, że najlepsze praktyki, wypracowane w jednym miejscu organizacji nie są włączane do globalnych procesów. Organizacja nie wie, co wie.  Tymczasem w gospodarce opartej na wiedzy przetrwanie zależy od możliwie najlepszej reakcji na wyzwania. To, jak organizacja reaguje, zależy od wiedzy zdobytej w przeszłych doświadczeniach. Dobra praktyka, zidentyfikowana w jednym miejscu musi być upowszechniona albo nic po niej. Praktyka jest wtedy dobra, jeśli jest stosowana.
  • Jednostki, które posiadają cenną wiedzę nie są identyfikowane w organizacji. Wiedza niewykorzystywana pokrywa się kurzem. Jakby jej nie było. A kiedy pracownik odchodzi to nawet nie wiadomo, że wynosi zasób cenny dla firmy. Pracownik pewnie też nie zawsze ma tego świadomość, skoro nikt jego wiedzy nie potrzebował.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *