Jaką rolę ma Technologia w Zarządzaniu Wiedzą? Czy wystarczy zakupić odpowiednio rozbudowany system informatyczny, który będzie gromadził informacje i dane w różnych formatach, dodać do tego dobry system wyszukiwania, żeby wiedza przepływała swobodnie i docierała tam, gdzie powinna? Niestety nie. Zarządzanie Wiedzą to znacznie więcej niż Technologia. Technologia to jedynie część systemu.

200x200_FrameworkNa cały system Zarządzania Wiedzą składają się: Ludzie, Procesy, Technologia i Governance (monitoring, mierniki, oczekiwania, wsparcie). Wszystkie komponenty muszą być w równowadze.
Oczywiście, dzisiaj trudno sobie wyobrazić nawet małą firmę bez IT. Dobry software może ułatwić przechwytywanie wiedzy, współdzielenie jej, upowszechnianie, budowanie zasobów wiedzy czy włączanie do rutynowej działalności, ale nadal IT to tylko jeden z komponentów całego systemu. Zarządzanie Wiedzą nie jest zależne od żadnej konkretnej technologii. Wiele ważnych procesów Zarządzania Wiedzą nie jest związanych z technologią w ogóle.

A poza tym Technologia w rozumieniu Zarządzania Wiedzą to nie tylko IT. Czasem tą technologią może być flipchart, albo telefon.

Warto o tym pamiętać, bo rozpoczynanie budowy systemu Zarządzanie Wiedzą od inwestycji w skomplikowany software może się okazać kosztownym błędem, boleśnie znanym wielu firmom. Efekty mogą być na przykład takie – baza wiedzy jest funkcjonalna i przyjazna dla użytkownika, ale mimo to, nic w niej nie przybywa; albo jest pełna śmieci; albo jest pełna wspaniałych lekcji, tylko nikt z nich nie korzysta.

Żeby baza wiedzy była żywym elementem organizacji, trzeba najpierw zaplanować cały system zarządzania tą wiedzą. Dopiero potem dobrać potrzebną technologię – a być może organizacja ma już systemy, które można wykorzystać lub dostosować. Ostatecznie jednak, system Zarządzania Wiedzą jest tylko tak dobry, jak dane, jakie zawiera – poziom wartości zależy wprost od dbałości i zaangażowania ludzi, którzy zbierają i kolekcjonują dane. Co się włoży, to się wyjmie. A inni muszą chcieć z tej wiedzy korzystać.
Zarządzanie Wiedzą to problem ludzi, a nie problem software.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *